Związki chemiczne

Nieodłączne związane z mówieniem o przyrodzie jest analiza na poziomie cząsteczek. Wszystkie bowiem twory, zarówno materii ożywionej jak i nieożywionej są złożone z atomów budujących związki chemiczne.

Szczególnie ważne są związki organiczne będące budulcami organizmów żywych, jak np.: roślin czy zwierząt: jednym z głównych związków organicznych są aminokwasy – ważne głównie dla organizmów zwierzęcych.

Innym ciekawym aspektem związków chemicznych są leki. To fascynujące jak niekiedy bardzo proste związki chemiczne potrafią mieć szerokie i skuteczne działanie.

Po drugiej stronie plasują się związki zanieczyszczające nasze środowisko – niektóre paradoksalnie początkowo wydają się być pożyteczne, ale w końcu wychodzi na jaw ich szkodliwe działanie jak to np. było z azbestem, wydającym się być początkowo rewelacyjnym materiałem, który okazał się być śmiercionośną trucizną.  Ale ten przypadek pokazuje właśnie jak ważne jest prowadzanie badań nad związkami chemicznymi, aby w przyszłości lepiej oceniać zagrożenia wynikające ze skutków ich stosowania.

Związki chemiczne pełnią jeszcze jedną ważną rolę jeśli chodzi o środowisko.

Niektóre związki mogą być bowiem wskaźnikami, które mówią nam dużo o naszym środowisku, w tym o jego zanieczyszczeniach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: